Afrika'nın Paris'i Abidjan

Share
Embed
 • 
  Loading...
 • Published on:  7/20/2019
 • Afrikan’ın Parisi diye anılan , Batı Afrikan’nın göz bebeği Fil dişi sahillerinin incisi Abidjan şehri , Ebrie lagünü üzerine kurulmuş bir ticaret ve liman şehridir. Bu konumu Abidjan’ı diğer Afrika şehirlerinden ayırmıştır.

  Abidjan , ülke ticaretinin 100 de 90 sının gerçekleşitiği bir şehirdir. Ülkenin kalbi konumunda olan Abidjanda ,Afrikanın bir çok yerinde olmayan ürün çeşitliğine rastlamak mümkündür.
  Kadını, erkeği , genci ile çalışmaktan yılmayan Afrika insanı kendine özgü satış ve sunumn biçimleri ile Afrikanın ekonomisine katkı sağlıyorlar.

  Balık ülkede en çok tüketilen yiyeceklerin başında geliyor. Okyanus bu konuda , bu şehre oldukça cömert davranıyor diyebiliriz. Onlarda balığın tüm etini tüketerek ,bir nevi teşekkürlerini sunuyorlar.

  Abidjanı gezerken , acıktığımızda yol kenarlarında yapılan varil kebabını denememizi tavsiye ettiler. Ben de denedim.
  1960’lara kadar süren Fransız sömürgesinin etkisi Abidjanda hala etkisini sürdürüyor. Bir çok yapı Fransızlar tarafından inşa edilip , Abidjandaki yönetim birimlerine belli sürelerde kiralanıyor.

  Abidjan AFRİKAN’ın en zengin kentlerinden biri olsa da , zengin ve fakir arasındaki uçurum da en fazla hissedildiği yerlerin başında geliyor.

  Abidjan’da görülmesi gereken yerlerden biri de, yenilikçi modern katedral olan St. Paul katedrali .
  İtalyan Aldo Sipiritem tarafından tasarlanan bu katedral için yaklşaık 12 milyon dolar harçanmıştır. Afrika ekonomisi göz önüne alındığında oldukça yüksek miktarda para harcandığını söyleyebiliriz.

  Yüzde 30’u Hristiyan , yüzde 30’u müslüman olan Abidjan, bir çok İnanca sahip insan bulunmaktadır. Abidjan için tam bir dinler mozaği diyebiliriz. Farklı ,inanç sahipleri ortak paydalarda buluşup barış içinde yaşamaktadırlar.

  Afrikanın, kavurucu sıcağından bunaldığınızda , kilometrelerce uzanan okyanus plajlarının birinde kendinizi denizin kollarında bırakabilirisiniz. Ben hiç düşünmeden öyle yaptım ...


  Videoyu sevdiyseniz, lütfen beğenmeyi unutmayın...

  Yeni videolardan anında haberdar olmak için aşağıdaki linklerden kanallarıma abone olabilirsiniz ;

  KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://goo.gl/EbeHsE
Loading...

Comment